A K D A G L A R

Yükleniyor

Avrasya Tüneli Projesi

Ana Sayfa Avrasya Tüneli Projesi

Proje Hakkında

Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi), Asya ve Avrupa yakasını deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlamaktadır. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli projesinde Akdağlar, toplamda 14,6 kilometrelik bir güzergâhının yapımına devam etmektedir.

Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşmaktadır. Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarına da devam edilmektedir. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yollarını genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri yapılmaktadır.

Tünel geçişi ve yol iyileştirme-genişletme çalışmaları, bütüncül bir yapıda araç trafiğini rahatlatırken, İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar düşecektir.

Bu işin toplamında yaklaşık 850.000 ton alt temel ve plentmix malzemesi, 140.000 ton BSK (Bitümlü Sıcak Karışım) imalatı nakliyesi, harita grubu, kalite kontrol grubu ve saha uygulaması yapılmıştır.